top of page

Михаела Виденова

"Аз не съм онова, което ми се случва,
а онова, което избера да бъда."
К. Г. Юнг
От 2013 г. работя в индивидуална психотерапевтична практика с възрастни хора. В работата си съм се докоснала до хиляди различни истории и съдби и всяка от тях ме е променила и обогатила като човек и професионалист. Психотерапията е най-сложното, но и най-красивото преживяване, в което всеки път откривам нещо ново за природата на душата. "Когато две личности се срещнат - пише К. Г. Юнг, - това е като да се смесят две химични субстанции: ако се получи съединение, и двамата биват трансформирани". Именно в полето на дълбинната аналитична психотерапия намирам възможност да участвам най-дълбоко и искрено и да съпреживявам заедно с човека насреща.
Работата ми в полето на юнгианската психотерапия е нещо повече от професия. В нея се изгражда доверие. Създава се онова важно безопасно пространство за човека, с когото работя, което да му позволи да се почувства комфортно и да открие себе си. Както пише Карл Роджърс, "Странен парадокс е, че едва когато се приема такъв, какъвто наистина съм, чак тогава мога да се променя". Като терапевт подкрепям изграждането на онзи съд, който да улесни и направлява промяната. Промяната често е много предизвикателна, но в крайна сметка жизнеутвърждаваща.
От 2007 г. за свой най-голям учител смятам обучението си и близкото колегиално сътрудничество в Българско общество по аналитична психология "К. Г. Юнг". През 2008 г. развих ценен опит в държавната сфера с деца, лишени от родителски грижи; както и в консултирането, кризисната интервенция и идентифициране и насочване на деца в риск към Фондация "Асоциация Анимус" - Център за възстановяване, консултация и психотерапия, НТЛД 116 111.
Историите на родители с история на по-ранно раждане, с които работих към Фондация "Нашите недоносени деца" под формата на индивидуални консултации, групи за емоционална подкрепа и тренинги, ми показа сложностите и красотата на смелото родителстване в тези семейства. Там се родиха и редица авторски материали към първия в България онлайн наръчник "Всичко за недоносените бебета". Последваха редица публикации в български медии по темата.
Каузата за равен шанс за развитие за децата в България ме свърза дългогодишно с Фондация "Заедно в час" в екипа по прием на нови участници в програмата и където през 2019 г. поех длъжността "Отговорник "Вътрешно-организационна политика за действия при риск за деца".
Интересите ми в областта на юнгианската психотерапия и дълбоката ми връзка с българската традиционна култура ме отведоха до тясно сътрудничество с проф.д.ф.н. Анатол Анчев и последваща специализация в областта на психологическата антропология. Там практическият ми опит като психолог се надгради с научния подход. Докторската ми дисертация към Института по етнология и фолклористика към Българската академия на науките ми позволи да направя задълбочени психо-антропологични теренни проучвания на традиционни лечителски практики в България и ми даде възможност да съ-организирам проектите "Семинари по аналитичнопсихологическа антропология" (2015-2018) и "Сънищата в българските свовесни традиции" (2018-2020) в Българска академия на науките и с подкрепата на БОАП "К. Г. Юнг" (виж повече в "Проекти").
През 2018 г. бях удостоена с награда от БОАП "К. Г. Юнг" за допринасяне за развитието на аналитичната психология в научен контекст.
Паралелно с това се родиха и множество научно-популярни публикации (напр. в сп. "Кенгуру", сп. "9 месеца", сп. "Черга") и участия в обществени и научни форуми.
Галерия:

Защита на дисертационен труд за присъждане на степен "Доктор"
21.12.2017 г., Институт за етнология и фолклористика с етнографски музей, БАН

С Доналд Калшед
XXI Световен конгрес по аналитична психология, Виена, 2019 г.

Лекция
„Между аналитичната психология и структурната антропология: идеите на Карл Густав Юнг и Клод Леви-Строс“, 12 ноември 2015 г., ИЕФЕМ – БАН

Защита на дисертационен труд за присъждане на степен "Доктор"
21.12.2017 г., Институт за етнология и фолклористика с етнографски музей, БАН
1/6
bottom of page